Dobrze Wiedzieć

Poprawne korzystanie z sauny

Zachowanie się podczas saunowania wpływa nie tylko na efektywność odbytej sesji, ale ma również gigantyczny wpływ na pozostałych ludzi korzystających z sauny. Na skorzystanie z sauny przeznaczmy co najmniej dwie godziny.

Typ łaźni, a temat ubioru

W zależności od naszych upodobań możemy skorzystać z saun tekstylnych lub nago. Zanim wybierzemy się do sauny powinniśmy dowiedzieć się jakie zasady dotyczące ubioru obowiązują na danym obiekcie. Prawidłowo podczas korzystania z sauny powinniśmy na działanie temperatury wyeksponować jak największą powierzchnie naszego ciała. Z tego powodu najbardziej polecane saunowanie odbywać się powinno bez ubrania. W niektórych obiektach jest niedopuszczalne, aby nie zastosować się do tej reguły. Klienci którzy ubrali strój kąpielowy mogą zostać napomniani lub w wyjątkowych przypadkach poproszeni o opuszczenie obiektu. Z innej strony na kłopoty będziemy narażeni także korzystając z łaźni nago w obiekcie tekstylnym. W takim wypadku może dojść nawet do ukarania osoby przebywającej tam bez ubrania.

Higiena – sprawa najważniejsza

Następną zasadą jest, aby bez wyjątku do sauny wchodzić będąc suchym. Nie oznacza to jednak, że przed wejściem do sauny można pominąć kwestię prysznica i dokładnego umycia całego ciała. Czynność ta jest obowiązkowa nawet w przypadku, kiedy kąpaliśmy się w domu przed przybyciem do strefy saun.

Żeby właściwie korzystać z sauny musimy zaopatrzyć się w buty kąpielowe, które pozostawiamy przed pomieszczeniem sauny oraz przynajmniej dwa ręczniki – pierwszy służy do wytarcia ciała, a drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie relaksu. Ręcznik do sauny powinien być na tyle duży, że odseparuje nasze ciało od siedzenia razem ze stopami.

Sposób zachowania się i inne reguły

Korzystając ze saunarium do minimum ograniczmy rozmowy czy śmiechy. Zupełnie niedozwolone jest korzystanie z telefonu lub wykonywanie fotografii czy nagrywanie filmów.

Najlepszą efektywność uzyskamy chodząc do łaźni co najmniej raz na tydzień. Każdorazowo w trakcie pobytu należy odbyć dwa – trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, schłodzenie oraz relaks. Zasadą jest, aby podczas korzystania z beczki z zimną wodą, przed wejściem spłukać ciało z potu pod prysznicem. Odpoczynek powinien trwać tyle samo, ile przebywaliśmy w samej saunie.

W saunie suchej wybieramy sobie miejsce, gdzie będziemy mogli przebywać przez kwadrans. Z tego powodu początkującym nie poleca się zajmowania miejsc na górze lub w bezpośredniej bliskości pieca. Do wnętrza sauny parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu zlewamy wodą miejsce na którym planujemy usiąść. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla naszego dobrego samopoczucia postarajmy się przedłużyć czas ostatniego odpoczynku. Po saunowaniu myjemy ciało bez mydła lub innych detergentów. Warto jednak użyć specyfiku do dezynfekcji stóp.

Przedstawione powyżej zasady prawidłowego saunowania pozwolą nam bezpiecznie i w dobrym humorze skorzystać z dobrodziejstwa sauny.

Może Cię zainteresować:

Skutecznie zabezpieczamy auto

Auta osobowe są z pewnością ostoją światowej motoryzacji. Trzeba przyznać, iż męski świat kręci się dookoła aut. Jakim sposobem w ...

O tym jak zorganizować wczasy

Wyjeżdżając na wczasy większa część podróżnych pamięta żeby przygotować informacje o miejscu noclegu i przewoźniku. Podobnie z dbałością przygotowują listę ...

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę